„STANISŁAW MONIUSZKO – TO JEST MÓJ ROK”

W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji można obejrzeć okolicznościową wystawę zaprezentowaną w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dębem Wielkim..

Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej.”.
Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego oraz Teatr Wielki w Warszawie.

Ekspozycja składa się z  plansz przybliżających życie i twórczość kompozytora. Materiały tworzące wystawę pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, a także rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Znajdziemy tu również mało znane rysunki ze szkicownika jego ojca Czesława Moniuszki, fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

Wystawę można oglądać od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019r.

Plakat Stanisław Moniuszko